KURULUŞTAN BUGÜNE CENGİZ HOLDİNG

 

Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde, istikrarlı bir başarı grafiği yakalayan, güçlü kurumların işbirliği yapmak istediği Cengiz Holding; dev yatırımlar ile adından söz ettiriyor.

Türkiye’nin kalkınmasında önemli rol oynayan projelere imzasını atan Cengiz Holding; Karadeniz Sahil Yolu, İstanbul’a yapılan Havalimanı, Yüksek Hızlı Tren projesi, barajlar, elektrik üretim ve dağıtımı, doğalgaz dağıtımı, madencilik işletmeleri ve metal üretim tesisleri gibi dev yatırımlarla her geçen gün başarılarına yenilerini ekleyerek çalışmalarına devam ediyor.

1987 yılında Cengiz İnşaat’ın kurulmasıyla altyapı projeleri yapımında faaliyet göstermeye başlayan Kuruluş, enerji ve maden sektörlerindeki girişimleriyle ve bu alanlarda gerçekleştirdiği kurumsallaşma çalışmalarıyla bugün; yıllık cirosu 5 milyar Dolar’ı aşan, 35 şirket ve iştiraki barındıran büyük bir aile.

Karayolları, köprüler, tüneller, barajlar, limanlar, demiryolları, metro, havalimanları, boru hatları, enerji santralleri, maden ve sanayi tesislerinin yapımını içeren inşaat-altyapı çalışmalarında yoğun olarak faaliyet gösteren Cengiz Holding, bu alandaki çalışmalarını Cengiz İnşaat bünyesinde gerçekleştiriyor.

 2000 yılı itibariyle son teknolojik altyapı ile yeni hidrolik ve termik enerji santrallarındaki enerji yatırımlarıyla büyümesini sürdüren Kuruluş,

 

bugün elektrik üretimi, elektrik dağıtımı, ticaret, satış ve pazarlama ile doğalgaz dağıtım ve ticareti alanlarında yoğun olarak faaliyet gösteriyor.

Cengiz Holding; madencilik sektöründeki yatırımlarına, özelleştirme projesi kapsamında Eti Bakır A.Ş. ve Eti Alüminyum A.Ş.’yi bünyesine dahil ederek başladı. 2004 yılında Holding’e katılan Eti Bakır A.Ş.; Türkiye’de cevherden katot bakır üreten tek tesis Eti Bakır A.Ş. Samsun İzabe Tesisi ve 2006’da Holding’e dahil edilen Eti Bakır A.Ş. Murgul Tesisi ile madencilik faaliyetlerini sürdürüyor.

2005 yılında ise Holding bünyesine Eti Alüminyum A.Ş.’nin katılmasıyla Türkiye’deki tek birincil alüminyum üreticisi olarak madencilik faaliyetleri ivme kazandı. Grubun büyüme sürecinde, kobalt geri kazanma alanındaki çalışmalara devam edilirken, Bursa Volfram Madenleri, İzmir Antimuan Madenleri ve Mazıdağı Fosfat Madenleri de Cengiz Holding organizasyonu içerisine kazandırılmış bulunuyor.

Bugün, Türkiye’nin gelişimiyle doğru orantılı bir büyüme yakalayan Cengiz Holding, dev projelere imza atmaya devam ediyor. Ankara Hızlı Tren Garı’nın Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşasını ve 19 yıl 7 aylık işletmesini üstlenen kuruluş, 2013’te Cengiz İnşaat’ın liderliğinde kurulan Ortak Girişim Grubu ile Türkiye’nin en büyük projelerinden “İstanbul Havalimanı Yap-İşlet-Devret Projesi”nin yapımı ve 25 yıllık işletme hakkını kazanmış bulunuyor. 2018’de tamamlanacak olan projenin çalışmaları, hızla ve titizlikle sürdürülüyor.